INFORMACE O VLASTNOSTECH DŘEVA
Informace o vlastnostech dřeva

Trhliny a praskliny

Trhliny vyskytující se na povrchu, vznikají vysycháním dřeva. V závislosti na umístění stavby (slunné či stinné místo) může dojít k různě silným prasklinám. Trhliny jsou přípustné, protože nemají vliv na životnost materiálu.

Pryskyřice na povrchu

Vystupování pryskyřice na povrchu dřeva se není možné vyhnout. Během teplého počasí, nebo na přímém slunci může vystupovat na povrch. Tato vlastnost je způsobena růstem dřeva. Opatrně odstraňte.

Plísně, modré a bílé (solné) skvrny

Dřevo je dobře chráněno impregnací. S impregnovaným dřevem však mohou vznikat na povrchu vlhké skvrny a plísně. Skvrny zmizí samy vzdušnou vlhkostí. Díky impregnovanému dřevu se mohou objevit na povrchu bílé, nebo nazelenalé skvrny, které časem zmizí.

Povrch materiálu

Povrch hoblovaného (frézovaného) dřeva i přes velkou péči a ostré nástroje vykazuje částečně místa, která mohou být hrubá. Zejména na hranách.

Barevné odstíny

Díky impregnaci dřeva, mohou být některé barevné pigmenty dřeva odlišné. Pigment je chování dřeva v závislosti na některých dřevěných částech, vlhkost a teplota obsahu materiálu. Tyto rozdíly, zmizí poté, co dřevo oprší.

Suky a léta

Při zpracování dřeva se na povrchu vyskytují léta. Suky nejsou poškození dřeva, ale přirozený vzhled tohoto materiálu. Při výrobě se dřevo se suky a léty běžně používá.

Objemové změny

Charakteristickým chováním dřeva jsou objemové změny. Během procesu impregnace dřevo nabírá vodu (voda funguje jako nosič pro impregnaci) a následným sušením sesychá (může se deformovat). Z tohoto důvodu je lepší montovat z vlhkého dřeva. Při vysychání nedovolí konstrukce dřevu, aby se kroutilo.

OTNhNzU